استرچ مارک چیست؟

استرچ مارک (ترک بدن) چیست؟ و چگونه درمان می شوند؟
اغلب مردم حتی نوجوانان هم با استرچ مارک ها درگیرند، این ترک های سفید رنگ پوست در 70 درصد بانوان باردار دیده می شود، این رگه های سفید گاه باعث ایجاد افسردگی در زنان و مردان می شود.
این ترک های پوستی به دلیل کشیدگی لایه های پوست ایجاد می شود با جدا شدن لایه هایی از پوست به دلیل چاقی، لاغری و بارداری و … بوجود می آیند. گاه این ترک ها به صورت قرمز رنگ، صورتی مایل به قرمز و قهوه ای یا سفید ظاهر می شوند.

چه چیزهایی باعث ایجاد این ترک ها می شود؟
۱. از دست دادن وزن
۲. بارداری
۳. افزایش وزن
۴. رشد ناگهانی
۵. بلوغ
۶. چاقی

توصیه هایی برای درمان:
ماساژ پوست باعث گردش خون منظم می شود.
همیشه پوست را مرطوب نگه دارید.
غذاهای سالم بخورید.
از رژیم های لاغری غیر اصولی اجتناب کنید.
اگر می خواهید وزن کم کنید به آرامی برنامه رژیمی را دنبال کنید.
در دوران بارداری از کرم های مخصوص برای شکم استفاده کنید.
غذاهای شامل ویتامین D و C استفاده کنید.
وزن خود را متعادل نگه دارید.
منظم ورزش کنید.

جراحی و راه حل جایگزین آن:
جراحی کردن یکی از راه های شایع در رفع این ترک ها هستند. اما با مصرف محصولاتی مانند چای لاغری دکتر سینا که بر روی پوست نیز اثرگذاری دارند می توان در طول دوره از این ترک ها رهایی پیدا کرد.

دلیل اصلی استرچ مارک:
دلیل اصلی بروز این پارگی ها در پوست از هم گسسته شدن و پاره شدن رشته‌های کلاژن است به این معنی که این رشته که در پوست بدن وجود داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را رقم می‌زنند به دلیل افزایش/کاهش ناگهانی و شدید حجمی که شما رقم زده‌اید توان و طاقت ارتجاع خود را از دست داده و از هم جدا می‌شوند و نتیجه نیز به صورت پارگی‌های گاها شدید پوستی رخ می‌نماید.
زمانی که زنان باردار شده و با افزایش محسوس و فوری حجم شکم روبرو می‌شوند نیز پارگی پوستی در نتیجه از هم گسستن رشته‌های کلاژن رخ می‌دهد.
ژنتیک:

صد البته در این میان به ژنتیک هم باید اشاره‌ای کرد به این معنی که برخی از افراد به دلیل دارا بودن ژنتیک برتر از چنین پارگی‌هایی در امان هستند و رشته‌های کلاژن و پوست آن‌ها مقاوم‌تر از حد معمول عمل می کند.